Je genetika dôležitá?

1750

Dnes by som chcel niečo povedať o genetike. Často počúvam od ľudí: „tebe sa to hovorí, ty máš dobrú genetiku!“ alebo: „ja by som aj cvičil, ale nemám na to genetiku…“

Tomuto športu sa venujem celý život a môžem s kľudným svedomím povedať, že genetika určite má nejaký vplyv. Sú ľudia, čo môžu cvičiť 5 rokov, niektorí zasa iba dva roky a budú vyzerať podobne. Niekomu sa tie svaly budujú ľahšie, niekomu ťažšie, niekto rýchlo priberá na sile a inému to trvá oveľa dlhšie. To je pravda.

Ale tieto rozdiely sú podstatné, najmä keď sa pripravujete na nejakú súťaž, či už ide o kulturistiku, bikiny fitness, či silový trojboj. V takom prípade to vie zavážiť. Ak sa bavíme o ľuďoch, ktorí by cvičili rovnako dlho a rovnaké treningy, tak samozrejme väčšiu šancu na výhru má ten s lepšou genetikou. Spravidla to však funguje tak, že ľudia s horšou genetikou majú väčší drajv a často sa preto stáva, že títo menej „obdarení“ ľudia predbiehaju tých, ktorí majú genetiku lepšiu.

Ako je to u bežných ľudí?

Povedali sme si, ako to funguje ohľadne genetiky pre vrcholových športovcov, ale bežný človek sa genetikou vôbec nemusí zaoberať, pretože to nie je podstatné. Som toho názoru, že cvičenec, ktorý to má ako hobby a robí to pre zábavu, nech má akúkoľvek genetiku, vie si vyformovať výbornú postavu. Len sa na to musí zamerat, to znamená spravne nastavenie treningov a samozrejme jedálniček, ktorý nebude nejako extra obmedzujúci.

Možno to nebude o mesiac ani o rok, ale pokiaľ to človeka baví, tie výsledky sa skôr či neskôr sa dostavia – to mi verte. Hlavne vás to musí baviť, a samozrejme možno po desiatich rokoch, keď naozaj vaša postava bude diametrálne rozdielna ako na začiatku, budu vám ľudia rozprávať, že aj oni by išli cvičiť, ale im sa to neoplatí, lebo nemajú genetiku.

Čo môžem odporučiť

Hlavne vydržte, nenechajte sa nikým odradiť, nechcite všetko už zajtra, pretože všetko kvalitné stojí veľa času. A pokiaľ vidíte v rôznych časopisoch všetkých tých veľkých kulturistov, treba odlišovať naturálnu kulturistiku a kulturistiku vrcholovú – pretože ani jeden závodník vo vrcholovej kulturistike nie je naturál a to je veľmi podstatne. Tak isto títo ľudia majú úplne iné tréningy a o strave ani nehovorím…

Takže makajte na sebe, nevzdávajte sa a uvidíte časom sami, ako vás to chytí.  Pokiaľ by ste mali nejaké otázky, kľudne mi píšte do komentárov, rád odpoviem a nabudúce si môžeme povedať niečo viac o rozdiele medzi kulturistikou a naturálnou kulturistikou.